ROOFTOP AIR CONDITIONER RTA-1700L WHITE MESTIC– 1517850
search
VAT included
1169
5 days of preparation excluding made to order items
Rif: 16291
Eco-friendly refrigerant
Cool, heat or ventilate your camper or caravan with the RTA-1700L roof air conditioner. With a cooling capacity of 1700 W and a heating capacity of 1960 W, this air conditioner is suitable for vehicles up to 7 metres long. You can easily adjust the caravan air conditioner between 18 °C and 30 °C. A large part of the casing is made of polypropylene, a very durable and lightweight material. In addition, the roof air conditioner is compact in size. This leaves enough space on the roof to place a solar panel or a roof box. The refrigerant used in this air conditioner is the very environmentally friendly and efficient R290 gas. This gas has a GWP (Global Warming Potential) of only 3, which is significantly lower than other refrigerants.
Main advantages
Cools, heats and ventilates
Cooling capacity: 1700W
Heating capacity: 1960W
Adjustment range: 18°C - 30°C
Polypropylene housing reduces weight
Adjustable airflow: Control the volume left and right
Installation dimensions: 39 x 39 cm (also possible 40x40 cm)
Dimensions: 96 x 58.5 x 25.9 cm (lxwxh)
Adjustable air flow
Technical Specifications:
Connection voltage 230 V
Number of ventilation levels 3
Dimensions (LxWxH) 96 x 58.5 x 25.9 cm
Internal unit width 52.5 cm
External unit width 58.5 cm
Internal unit depth 52.3 cm
External unit depth 58.5 cm
Touchscreen Display Screen
EAN code 8712757485796
Suitable for vehicles up to 7m
Weight 35.5 kg
Internal unit height 5 cm
External unit height 25.9 cm
Including remote control YES
Adjustable temperature range 18 - 30 °C
Color White
Cooling power 1700 W | 5800 BTU/h
Refrigerant R290 (GWP 3)
Airflow Volume adjustable left and right
Air flow capacity 315 m³/h
Night mode YES
Power consumption (cooling/heating) 3.2 A/3.1 A (230V)
Timer Yes
Filter HEPA filter
Heating power 1960 W | 6688 BTU/h