NDS DOMETIC INVERTER SP3000-12 SMART-IN SP PURE WAVE 12V-3000W - 9620008196
search
VAT included
879
5 days of preparation excluding made to order items
Rif: 17548
SMART-IN is the range of 12v 220v pure wave and modified wave inverters (or 24v 220V for some models) that stands out for its build quality and design. Designed to guarantee high performance, maximum safety, reliability and above all operating silence, which is important for those who install the inverter inside the passenger compartment. Thanks to the adoption of some special engineering solutions, SMART-IN inverters are also suitable for professional use.
The SMART-IN family is widely used as an inverter for campers, inverters for cars and consists of two lines: Modified and Pure distinguished by the type of output wave. The two product lines cover a variety of powers from 400W to 3000W, with the possibility (for some models) of having 24V input voltage.
KEY FEATURES
High frequency system
High efficiency of up to 93%
Low self-consumption
Input with professional connectors
Provision for remote control On/Off
Fully isolated inlet and outlet
PROTECTIONS
Soft Start
Overload and short-circuit protection
Low battery alarm
Reverse polarity protection
Over-temperature protection
Distinctive elements
Professional connectors that, unlike the cheap inverters commonly on the market, are integrated directly into the board, allowing a substantial reduction in the voltage drop on the connection between the device and the battery, improving its performance and with the same absorbed power of a 230V user (e.g. a TV) there is a lower consumption on the battery than classic inverters.